Idag har jag fortsatt med att leta badplatser och ställen där jag finner ro. Det regnar ju inte i dag, hurra!
Det hela började mycket bra med sol och jag hade med mig badkläder och solhatt.
Och jag upptäckte en spång att gå över.
Men sen det där blöta, vattnet ni vet. Det var jättekallt och solen gick i moln.
Så jag åt medhavd lunch istället och frös och tittade på näckrosorna.
Dagstorpssjön, strax utanför Höör.
Otroligt fina omgivningar med bokskog och beteshagar.
Här vill jag vara.
Uppe i trädkronornas ljus.
Eller nere i hagen.
….bland alla kossor med barn. Jag tycker de är lite läskiga faktiskt, de är ju så stora? Men det är ju staket emellan. 🙂
Sen knallade jag vidare och kikade på sommarhus och drömde lite.
Det där badet alltså. När ska det bli av? Jag längtar efter ett mjukt sjödopp och lite vindstilla. Hoppas att det blir snart.
Nu blev det ett väldigt grönt inlägg och bloggen är numera grön i länkar och text. Jag ska fixa en ny headerbild också så får det vara helgrönt och somrigt ett tag.
Ha en fin kväll!
No Comments
AnnaSC
13 juli, 2016 at 19:00Sorry jag hörde ditt meddelande för sent… men å andra sidan tror jag det blivit lite tufft där med Axel i rullen… men snart…
Lingon
13 juli, 2016 at 20:12Ingen fara alls, det var ju inte nåt badväder. 🙂 Men badplatsen jag var på var handikappanpassad med parkering och allt. Dock var vägen ner till sjön lite skadad av skyfall. Vi tar det en annan dag.
msemschen
13 juli, 2016 at 22:19Ja där är vackert! Jag trodde du var ute vid Fulltofta först, du vet när man kör ner vid storkprojektet. Där är också vackert och tydligen bra att bada. Jag badar ju i havet och inte i insjöar men det är för att jag är tramsig och måste få se mina fötter för annars vet i sjutton vad som finns dolt där under ytan. Haha
Lingon
15 juli, 2016 at 11:28Så kallad insjöskräck, hihi.
kram
mittgodastefinaste
15 juli, 2016 at 10:17Vilka underbara bilder! Och den där med korgen med filten!! Man vill breda ut den och lägga sig och läsa! Lovely!
Kram Jenny
Lingon
15 juli, 2016 at 11:28Tack rara. 🙂
kram!